Car rental Faro, Portugal
Rozhodol som sa s Vami podeliť o moje skúsenosti, ako si bezproblémovo prenajať auto, pokiaľ sa chystáte navštíviť Faro, alebo celkovo pobrežie Algarve v Portugalsku.
Všetko začalo tým, že po nákupe letenky som navštívil stránky s prenájmom v danej oblasti. Využil som na to ponuku priamo na stránke Ryanair. Po vybratí auta som zaplatil prenájom z debetnej karty, no až následne som zistil, že kauciu, ktorú zaplatíte na mieste pri prenájme, môžete zaplatiť len kreditnou kartou. Nie hotovosťou, ani debetnou kartou. Mimochodom kaucia bola 1 200€. Po podrobnejšom preštudovaní (áno, moja chyba) som zistil, že kaucia musí byť zaplatená z tej istej karty, s ktorou som platil prenájom, nedá sa to teda kombinovať. Neostalo mi nič iné, len prenájom stornovať a čakať, kedy sa pripíšu peniaze späť.
Hovorím si, nič sa nedeje, pôjdem do banky a požiadam o kreditnú kartu. No až vtedy ma zalial pot. Vydanie karty trvá dlhšie, než je plánovaný môj prílet. Banka ponúkla možnosť priplatiť si za urgentné vydanie, ale 25€ mi nestálo za to.
Nastala dilema, ako ďalej. Našťastie existuje strýko Google. V Algarve sa dajú nájsť požičovne, kde si vystačíte aj s debetnou kartou. Má to však jednu podmienku. Musíte si dokúpiť pripoistenie SCDW Plus. Samotný prenájom stál cca 35€ a okolo 21€ bol príplatok za zelenú kartu, nakoľko sme cestovali cez Španielsko do Gibraltáru. No a zvyšok bolo samotné poistenie. Dokopy nás stál prenájom od nedele do štvrtka 121€.
Ďalšou výhodou pripoistenia bolo, že sme neplatili žiadnu kauciu, len samotný prenájom, ktorý sme platili debetnou kartou na mieste. 
Pokiaľ budete jazdiť po diaľnici, odporúčam informovať o tom požičovňu. Auto bolo vybavené transpordérom Via Verde pre elektronické mýto na diaľnicu A22, ktorá sa tiahne celým pobrežím Algarve. Pozor, za transpordér sa platí kaucia 50€. Tú je možné zaplatiť buď kreditnou kartou, alebo v hotovosti na mieste. Z 50€ je poplatok 5€ za registráciu, zvyšok máte na mýto. Nespotrebovaný kredit Vám vrátia pri odovzdaní auta. V starších článkoch sme sa dočítali, na diaľnici A22 funguje špeciálny pruh Via Verde, ktorý zaregistruje transpordér umiestnený pri vnútornom spätnom zrkadle. V súčastnosti sme nevideli žiadny takýto vyhradenú pruh a nad každým pruhom sa nachádza čítačka. Poplatky za jednotlivé úseky sú rôzne. Od 0,45€ po 1,3€. Portugalci to majú premyslené, dôležité odbočovacie pruhy na iné mestá majú za snímačmi, teda pípnete, kredit odpočíta a o 50 m zídete z diaľnice :) 
Diaľnice sú podobné ako u nás, sem tam diery, sem tam roztrhané pneumatiky. Cesty sa mi zdali oveľa prázdnejšie ako u nás, max. rýchlosť je 120 km. Predbiehanie majú tiež zvláštne, predbehnú Vás a hneď sa aj pred Vás zaradia, ale nájdu sa aj slušnejšie výnimky :) Vlastne skoro ako u nás.
Celkovo sa mi tam však jazdilo lepšie, majú hrozne veľa kruhových objazdov a stopiek. Idete si napríklad cestou I. triedy 90 km/h a zrazu kruháč. Pred každým kruháčom majú veľkú šípku, takže v noci už z diaľky viete o blížiacej sa križovatke.
Spolu sme najazdili cez 1 500 km, bez jedinej kolízie alebo škrabanca na aute (pokiaľ sa nebavíme o jazde na Gibraltári, ale to je už iný príbeh).
Verím, že Vám týchto pár riadkov pomohlo pri plánovanom prenájme automobilu v lokalite Algarve.
Ešte pripájam link, cez ktorý sme si prenajali auto: www.farocar.com / majú búdku na parkovisku P4 priamo pri letisku. V búdke inak sedí viac spoločností pod jednou strechou a príde mi, že prenájom je výhodnejší, ako cez väčšie spoločnosti, ale skúsenosť nemám, takže porovnať neviem.

Jano